FUNDUSZE REIT – WZROST RODZIMEGO KAPITAŁU

FUNDUSZE REIT – WZROST RODZIMEGO KAPITAŁU

Blisko 75% funduszy emerytalnych globalnie inwestuje na polskim rynku nieruchomości poprzez struktury REIT (Real Estate Investment Trust). Przoduje kapitał pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Na świecie jest ich około 400, a połowa pochodzi z USA (private equity). Według Europejskiego Stowarzyszenia Nieruchomości ERPA (European Public Real Estate Association) ich udział w rynku światowym wynosi około 60 proc. Rynek europejski to jedyne 15% i dominuje Francja z 6% udziałem.

REIT na Polskim rynku
Stabilny rynek nieruchomości w Polsce przyciąga zagranicznych inwestorów, którzy postrzegają Polskę jako idealny rynek do inwestycji oraz szybkiego i relatywnie łatwego wzrostu własnego kapitału. Przede wszystkim ze względu na dostęp do rynku nieruchomości, regularność dywidend, rentowność, strukturę przychodów (np: zyski z najmu, dzierżawy), niski próg wejścia.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem funduszy REIT na nasz rynek. Rozwiązanie pozwoliłoby na zwiększenie zaangażowania i rozwój rodzimego kapitału w obszarze rynku nieruchomości. REIT stworzy możliwości do dystrybuowania dochodem w obrębie polskich inwestorów, zamiast przesyłania go za granicę. Zanim jednak do tego dojdzie potrzebne sa liczne zmiany w obszarze legislacyjnym.

REIT i główne zadania inicjatywy

Według ekspertów rozwiązanie to jest w stanie przejąć część kapitału Polaków, które są obecnie przechowywane w bankach. Około 695 mld zł. to kwota zgromadzona na depozytach walutowych i złotowych (Analiza Online). Stopa zwrotu jest zależna od rodzaju nieruchomości i będzie wynosić maksymalnie 8%.

Do głównych zadań inicjatywy w zakresie funduszy Real Estatewe dług specjalistów należeć będzie stworzenie planu edukacji potencjalnych inwestorów, które mają za zadanie inwestować wyłącznie w „pewne” nieruchomości, wyłączając obszar nieruchomości development. W obszarze podatkowym nastąpi zwolnienie z podatku CIT jednak w zamian fundusze bedą musiały co roku w ramach dywidendy wypłacić akcjonariuszom minimum 80% zysków.

Na polskim rynku pojawiają się wstępne, bardzo obiecujące analizy wskazujące na to, że uruchomienie funduszy REIT zwiększy wpływy do budżetu krajowego o kwotę około 200 milionów zł. dzięki podatkom od wysokich dywidend.

Leave a Reply