SANTANDER BANK ZAPŁACI 15,1 MILIONÓW DOLARÓW KARY

SANTANDER BANK ZAPŁACI 15,1 MILIONÓW DOLARÓW KARY

Brazylijski Instytut Środowiska i Odnawialnych Źródeł Energii – IBAMA (Instituto Brasileiro do Meio Ambiente e dos Recursos Naturais Renovaveis) nałożył karę 15,1 milionów dolarów na Santander Bank (oddział w USA). Bank finansował plantacje zbóż na objętych ścisłą ochroną terenach lasów deszczowych Amazonii, naruszając tym samym rozporządzenie wydane przez Brazylijski Instytut Środowiska (dokładne odnośniki do rezolucji: 4,226 / 2013 oraz 4.327 / 2.014).

Udowodniono, że bank pośredniczył w finansowaniu uprawy milionów ton kukurydzy i soi w obszarach chronionych lasów deszczowych Amazonii. Dokładnie chodzi o 572 hektarowe plantacje produkujące 95 000 worków zboża podczas żniw w 2015 roku w Porto dos Gaúchos, Feliz Natal i Gaúcha do Norte.

Kara finansowa

Bank udzielił finansowania poprzez Rural Product Certificate (Cedulas de Produto Wsi, CPR) z udziałem kancelarii notarialnych. Dzięki temu IBAMA oraz Ministerstwo miało możliwość wyszukania i sprawdzenia wydanych certyfikatów oraz terenów objętych ochroną co pozwoliło wykryć naruszenia.

Warto dodać, że lista terenów Amazonii objętych embargiem jest publicznie dostępna. IBAMA wykorzystując tę sytuację podkreśla, że obecnie ich priorytetem jest koncentracja sił na zapobieganiu finansowaniu i jakimkolwiek pośredniczeniu w nielegalnych działaniach przeciwko środowisku.

Kto łamie prawo

Jak podkreśla Schmitt Jair, koordynator kontroli IBAMA, kto pośredniczy, bierze nawet najmniejszy udział w handlu, produkcji na terenach objętych ochroną jest współodpowiedzialny za dewastację i łamanie prawa. Do tej definicji zaliczamy banki, firmy handlowe, przewoźników, firmy przetwórcze i pośredniczące w procederze.

 

 

 

Leave a Reply